Taupyklė @ Kur dingo pinigai? : Klaidžiojimas po finansų džiungles arba … ir protinga višta užpakalį išsidilgina

Boileris: kaitinti naktimis ar visą parą? Kainos eksperimentas

Vasarą boilerio kaitinimui naudojant elektrą, kilo klausimas, kas labiau apsimoka? Kaitinti tik naktimis, kai elektra pigesnė, ar palikt įjungtą visą parą? Ir koks gaunasi kainų skirtumas?

Įtariau, kad naktimis turėtų gautis pigiau.  Tad susiorganizavau el. sąnaudų matuoklį.

Boileris kombinuotas, Dražice 200 litrų. Kaitinimo metu naudoja ~ 2 kWh el. energijos.

Kairėje – boileris, dešinėje – matuoklis.

 

Bandymas truko dvi savaites, vieną savaitę kaitinant tik naktimis, kitą savaitę – įjungus visą parą. Įpročių nekeičiau, tad vandens suvartojimas lyg ir nekito.

Naktį boileris kaitinosi nuo 2.30 naktį iki 6.00 ryte. Kaitinant naktimis karšto vandens pilnai užtenka šeimos poreikiams likusiai paros daliai. Temperatūros ratukas nustatytas ant maksimumo.

Savaitės rezultatai

Naktimis: 45.8 kWh, t.y. (~ 6,5 kWh parai)

Visą parą: 86,1 kWh (~12,3 kWh parai)

VST tarifai: 0,49 ltl – dieninė; 0,34 – naktinė ir savaitgalių.

Pagrindinis vandens suvartojimas: ryte ~6.30, vakare ~21,  savaitgalių dienomis.

Paskaičiuokime, protingieji kurmiai. Įjungus boilerį visą parą, kokie 80% karšto vandens bus ruošiama brangesniu dieniniu tarifu. Taip nutinka, nes boileris įsijungia vos tik vandens temperatūra krenta. Ir šildo kol vėl pasiekia maksimumą.

Šildant naktimis: 6,5 kWh * 0,34 LTL / kWh = 2.21 LTL / parai

Šildant visą parą: 12,3 kWh * 0,80 * 0,49 LTL + 12,3 kWh * 0,20 * 0,34 LTL = 4,82 + 0.84 = 5,66 LTL/parai.

 

Rezultatai mane nustebino. Kaitinti boilerį visą parą kainuoja 2,5 karto brangiau nei jungiant tik naktimis? Per mėnesį, mano atveju, tai 100 litų skirtumas. Mažas, praktiškai nepastebimas, pasikeitimas katilinėje, o piniginė sotesnė 🙂

 24 responses to “Boileris: kaitinti naktimis ar visą parą? Kainos eksperimentas”

 1. abudabisas says:

  O tai nakti pasildziu, uztenka dar vakare nusiprausti? ar siltas vanduo ?

 2. Linas says:

  Na vieno dalyko neįskaitei. Naudojant visą parą tada ir tarifus imi paros, o ne dienos ir nakties. Bet visa kita pilnai sutinku. Naudojant boilerį tik naktį yra daug sutaupoma. O viso jo užtenka dieną naudotis ir vakare labai taupiai trims žmonėms apsiprausti. Naudojam taip jau daug metų ;]. Savaitgaliais daugiau naudojant pašildom ir dieną.

 3. taupykle says:

  Kaip tai neįskaičiau? Šildant visą parą: 12,3 kWh * 0,80 * 0,49 LTL + 12,3 kWh * 0,20 * 0,34 LTL = 4,82 + 0.84 = 5,66 LTL/parai.

  T.y. kaitinant visą parą, įtariu, kad kokie 80% sunaudotos energijos bus dieninė, o likusieji 20% – naktinė

 4. Vardas says:

  Sakoma, kad taupiają lemputę geriau ne daug kartų junginėti, o palikti kažkiek laiko degančią. Tai va, išmatuok kiek laiko taupioji lemputė turėtų degti, kad būtų naudingiau ją pailkti, o ne išjunginėti kas kart…

  • taupykle says:

   Visur rašo, kad taupiąsias junginėjant anos ima ir perdega. Vietoje 60W kaitrinės įsisriegus kokią 11W taupiąją, gaunasi kad taupioji naudoja apie 18% energijos lyginant su kaitrine. Tad kaitriosios valanda atitinka 5 valandas taupiosios. Tad taupią palikt įjungtą šmirinėjant po kambarius turbūt labiau apsimoka nei išjungt.

   • Vardas says:

    Jo, bet kažkur skaičiau, kad tipo ekonomiškai pigiau taupiąją palikt pusvalandį degančią, nei keturis kartus išjungt-įjungt. Atseit įsižiebdamos jos sunaudoja labai nemažai energijos. Tai vat ir įdomu kaip čia iš tikrųjų – tas optimalus laikas, kurį verta taupiąją palikt, vietoj junginėjimo… 🙂

 5. minas says:

  Su boileriu tikrai įdomus eksperimentas.

  Kaitrinės lemputės kainuoja ženkliai pigiau už “ekonomiškasias” plius jos labai greitai “perdega” (Neatlaiko įjungimo išjungimo ciklų). Tai tikrai su klaustuku vertinamas atsiperkamumas, o jei namo šildymui naudojama elektra, tai iš vis neatsiperkanti investiciją šildymo laikotarpio metu.

  • Kęstutis M. says:

   Įtariu, vienintelis kada verta šildytis elektra – tai turint pasyvų namą. Visais kitais atvejais – kai pinigai kišenę spaudžia.

 6. Anonymous says:

  😀 😯 🙄

 7. Vladas says:

  Klausimas autoriui:
  O koks yra Jūsų boilerio užšildymo laikas?
  Gal užtenka įjungti ketvirtą valandą ryte?

 8. aurelijus says:

  Čia kažkas nesueina su matematika:)
  Jei prausiamasi vienodai, tai ir eletros suvartojimas turi būti vienodas abiem atvejais(energijos tvarumo dėsnis) – tik skirtųsi tarifas. Aišku, kažkiek daugiau per boilerio sieneles šilumos “nugaruotų”, bet tikrai ne dvigubai.
  Dar vienas pastebėjimas : yra du prausimaisi : ryte ir po 21 val. Tai juk vakarinis prausimasis pašildomas naktiniu tarifu, o rytinis – dieniniu. Procentais turėtų būti apylygiai.
  Paskutinė pastaba : jei iš ryto šeima nusiprausia, vėliau visą dieną nešildoma, tai likutiniam šiltam vandeniui susimaišius su šviežiai pritekėjusiu, bendra v.temp. bus 25-30 laipsniu – po dušu nepastovėsi, arba turėsi grūdintis:).
  Aš esu šilumininkas, todėl žinau, ką rašau. Efektas bus, bet labai nežymus.
  Kur kas efektyviau boilerį šildyti ne elektra, o dujomis, o pigiausia – kietu kuru.
  Sėkmės.

 9. Capskum says:

  Pritariu Aurelijui. Suvartojant vienoda kieki vandens, energijos kiekis (kWh) turi buti vienodas. T.y. reikia pasildyti vienoda kieki vandens, o vandens silumine talpa yra konstanta – tiesiog fizika 💡 kitas momentas – eksperimente naudojamo Drazice 200 litru boilerio energijos nuostoliai yra vos 1.4 kWh/para. Net ivertinus ta fakta, kad puse paros (t.y. dienos metu) boileris nebuvo sildomas ir jo vandens T buvo kiek zemesne, tai neleistu sutaupyti daugiau nei 0.5 kWh/para.
  Dar veina pastaba – niekada nereikia laikyti boilios T reguliavimo rankinele ant Max. – labai neefektyvu.

 10. vienareiksmiai says:

  galiu pasakyti, kad cia yra nesamone. siaip 200l boileris prikaista tikrai ne per 2-3val (jei galingumas 4kwh); galit fiziskai pasiskaiciuot; nebent tas prikaista reiskia pasildyma iki 45-50laipsniu, bet tokiu atveju vakare to vandens neturi uztekti

 11. Q says:

  Matematikai “gudrieji”, nuostoliai ne dėl sunaudoto vandens, o dėl boilerio šiluminės izoliacijos. T.y., tai šildai visą dieną – daugiau atiduodi į aplinką, taigi gaunasi, kad elektra papildomai šildai katilinę. Ir nuostoliai tuo didesni, kuo didesnis temperatūrų skirtumas tarp vandens boileryje ir katilinės oro. Kas liečia 1,4kWh nuostolių per parą, tai man tolygu tikėjimui kalėdų seneliu… Tai tik kažkoks reklaminis tekstas, kuris yra visiškai bereikšmis, nes tokių mažų sąnaudų nepasieksi net papildomai apšiltinęs boilerį (jei laikysi maksimalią vandens temperatūrą ir katilinė nešildoma).

 12. M says:

  O kiek laipsniu nukrenta per para ar valanda temperatura boilerije nematavot?

 13. Gintas says:

  Panasius eksperimentus atlikau ir as. Rezultatas: naktinis sutaupe 35% lyginant su vieno tarifo- dienos. Nuo 1992 naudoju 30l Ariston ir vis galvoju, kodel as neturiu 80 ar 200 l boilerio. Tidel, kad to 30 l kiekio dusui 1 zm issimaudyti pakanka pilnai. Dar po 50 min gali mUdytis sekantis. Pagalvokite ar jums tikrai reikalingas gigantiskas boileris del menamo patogumo ir svaistomi pinigeliu pasildymui

 14. Tai ar apsimoka atjungti karštą vandenį, o vietoje jo naudoti boilerį?
  Gal reiktu prieš žemą pakeisti?

 15. Ramunė says:

  Kai boileris būna šildomas per naktį, tai tikrai neblogai. Nes asmeniškai mūsų šeimai to vandens pakanka dar ir vakaro maudynėms. 😉

 16. Silvija says:

  Čia gal dar ir boileriai turi būti geri, kad per nakti šildant dar užtektų vandens ir vakarui. Nes mes du asmenys naudojomės boileriu, per naktį tik šildydavom panašiai nuo 1h iki 6-7h panašiai, tai ryte viskas ok, bet vakare jau nekažką būdavo kažkam tekdavo maudytis po šaltu vandeniu. 😕

 17. Jolanta says:

  Gyvenant bute ir išvykstant ilgesniam laikui (3-4 mėn.) ar reikia boilerį palikti įjungtą, ar galima išjungti, ar reikia išleisti vandenį?

 18. Stiklenis says:

  O kaip daryti, kai vienos laiko zonos tarifas? Ar užtenka pašildyti pvz paryčiais, kad užtektų iki vakaro? Ir apskritai, kiek ilgai šiuolaikiniai boileriai laiko šilumą?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe: rss | email | twitter | +