Taupyklė @ Kur dingo pinigai? : Klaidžiojimas po finansų džiungles arba … ir protinga višta užpakalį išsidilgina

Šiluma namuose: malkos vs. medžio pjuvenų / šiaudų / saulėgrąžų briketai

Atslinkus ir įsibėgėjus šildymo sezonui gan aktualu tampa klausimas: “o gal galima pigiau ir kad būtų ne blogiau?” .  Norai norais, o geresnio varianto paieškos dažnai pasibaigia pardavėjų propagandos džiunglėse.

Surašau savo patirtį ir tyrinėjimus:

Šiaudų briketai: ekologiška naujovė ar nieko ypatingo?
Išvada:
http://www.vienasaskaita.lt/tinklarastis/?p=398

Briketų palyginimas su šlapiom malkom pagal gaunamą energijos kiekį
Iš čia: http://www.kurdingopinigai.lt/login.php?do=tema:69
Briketų drėgnumas (pasak pardavėjų) : ~5%, 4,5 kWh/kg
šviežių malkų (pasak mano katilo instrukcijos):
55-60% (1,5 kWh/kg) (1 m3 šviežio beržo – 878 kg)
20%-25% drėgnumo (po metų malkinėje) – 4kWh/kg (1 m3 tokio beržo – 650 kWh / kg)

10 kubų šlapio beržo sudeginus gaunasi – 13170 kWh. Sauso (20%) – 26000 kWh.
Lyginant su sausu beržu – 5,7 tonos briketų, su šlapiu – 2,9 tonos briketų.

Gaunasi, kad 1 tona briketų atitinka apie 3 kubinius metrus šlapių/šviežiai gamintų beržinių malkų. Sausoms malkoms: 1 tona briketų – 1,75 m3 sausų malkų.

Panašu, kad jei tektų rinktis tarp šviežių malkų ir briketų, kaina pagal gautos šilumos kiekį gaunasi labai panaši. Už briketus tektų mokėt apie 1500 ltl, malkos – 1200 ltl.

Katilai (ypač dujų regeneraciniai) reikalauja 12-20% drėgmės. Jei tokias specialiai džiovintas malkas pirkti, 10 kubų kaina gaunasi maždaug 1800 ltl, kas atitinka 3,5+ tonos briketų.

Tad stebuklų nėra – briketai tas pats medis, tik sausas, paruoštas ir patogus naudoti. O tai kainuoja papildomai.

Saulėgrąžų briketai
Asmeninė patirtis: labai kaitrūs, katilą užkaitina kaipmat. Deja, čia jų privalumas ir baigiasi. Kad išlaikyt visą tą greitą šilumą, namas turi būt maždaug pripūsto baliono sandarumo. Kitu atveju geriau šiek tiek mažiau šilumos, bet ilgesnį laiką.

Daug šito gėrio į katilą neprimesi, nes pasiekęs darbinę temperatūrą mano katilas užsidaro oro padavimą ir išjungia ventiliatorių. O saulėgrąžų briketai toliau sėkmingai rūksta, nors malkų atveju turėtų sustot pilnas degimas ir prasidėt pirolizė. Tad primetinėt papildomai galima po 2-3 “pagaliukus”. Menka paguoda, jei nori ištraukt ilgesnį degimo laiką.

Dar siūloma saulėgražų išspaudų briketai. Išspaudos = likęs aliejus = degantis aliejus = kancerogenai. Siūlau pardavėjams pasilikti tokius briketus sau (nes pasak jų – tai stebuklų stebuklas, kurio namas prikaitint reiks 2 tonų sezonui)3 responses to “Šiluma namuose: malkos vs. medžio pjuvenų / šiaudų / saulėgrąžų briketai”

 1. aurelijus says:

  Pirmiausia, apie išvadą, kad nuo saulėgrąžų lukštų kancerogenų gauni. Juokinga. Juk, kai kepam, tai aliejų deginam, vėliau tą įsigėrusį kancerogeną su mėsa valgom, ir nieko. O čia per kaminą paleidžiam ir verkiam :).
  Kokią išvadą reikia pasidaryti : jei nori patogiai ir lengvai, perki medžio drožlių, saulėgrąžų lukštų briketų ar kokių kitų briketų ir šildaisi be rūpesčių. Bet už tai sumoki dvigubai ir daugiau. Jei neturi daug pinigų, ar nenori tiek daug išleisti šildymui, tai IŠ ANKSTO nusiperki malkų, jas IŠSIDŽIOVINI ir kūreni. Vargo, aišku, daugiau, bet kaina ne mažiau kaip du kartus mažesnė.

  • taupykle says:

   Saulėgrąžų briketų degimui reikia labai mažai oro. Atmosas užsidaro visą oro padavimą ir vistiek kaista arba ima “šaudyti” per oro padavimo dangtelį. Nieko panašaus su malkom ar drožlių briketais.

 2. anatolyj afanasevic says:

  jei nori dar pygiau uz visas malkas, prisirenki pakelese padangiuų, ir dedi y peciu ir kureni. ekonomija uztikrinta ir gumos kalaringumas virs visko! :mrgreen:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe: rss | email | twitter | +