Taupyklė @ Kur dingo pinigai? : Klaidžiojimas po finansų džiungles arba … ir protinga višta užpakalį išsidilgina

Saulėgrąžų lukštų briketai. Nuotraukos, patirtis kūrenant, asmeninė nuomonė.

Esu dar žalias, tačiau jau aprūkęs kieto kuro katilo (KKK) kūrentojas. Antras kūrenimo sezonas pasikinkius Atmos DC 22 s. Kadangi anglies į jį pilti – šiukštu bau, eksperimentuoju kitkuo kas likę.

Iki šiol bandyta (asmeninė nuomonė ir asmeninė patirtis):

Šiaudų briketai. (Šiaudų briketai: ekologiška naujovė ar nieko ypatingo?).
Išvada: bruds, tik gražiai aprašytas. Pelenų sočiai, nė nepanašu į žadamą kelių procentų peleningumą, katilo sienelės rūdija.

Malkos, beržinės.
Jei sausos – dega gerai. Su šlapiom – prasčiau. Paruošimas, džiovinimas, sandėliavimas – klapata kaip turi būti, ypač jei tenka suktis lietuviškuose 6 aruose.
Perkant viską “gatavai” (sausos ir skaldytos), kaina ženkliai šoka į viršų ir malkos praranda pagrindinį savo argumentą.

Senos knygos
Iš klaidų mokomės. Bandžiau sudeginti atlikusią makulatūrą, kad neverst visko į konteinerius (nes bibliotekose iš tokių knygų juokiasi).
Daugiau nedega negu dega.

———————————————————————————-

Senukai išbaigė savo pjuvenų briketų atsargas, tad rinkai pasiūlė saulėgrąžų lukštų briketus ir graikinių riešutų kevalų briketus. Pačiupau 14 kg paketą pabadymui.
Medžio briketų pardavėjai deklaruoja ~ 4500 kcal /kg kaloringumą, saulėgrąžų lukštų – skelbiasi net apie 6500 kcal/kg, kas praktiškai prilygsta anglies kaitrumui.

Gaunasi, kad 14 saulėgrąžų briketai prilygsta 20 kg medžio pjuvenių briketų.

Kai dėl malkų kaitrumo ir pan., internete rašoma kaip kam patinka. Kalvio svetainėje nurodoma 4510 kcal/kg (visiškai sausų), briketų pardavėjai malkas įvertina 2200 kcal/kg. Betgi pardavėjai aklai vieni iš kitų kopijuoja informaciją (čia ir čia), tad visas jų žongliravimas skaičiais kartais kelia abejonių. Nes kai pradedama lyginti džiovintų pjuvenų mediena su šlapiom malkom, tai nerimta. Lyginkite sausų malkų ir sausų briketų kaloringumą.

Saulėgražų lukštų briketai

Teigiama, gaminami iš saulėgrąžų lukštų, nors šalia siūlomi ir saulėgrąžų išspaudų briketai. T.y. aliejaus pramonės Ukrainoje atliekos. Kai dėl išspaudų briketų – juose vis tiek bus likę aliejaus. Deginamas aliejus = kancerogenai.

Štai kaip atrodo pakuotė išardžius:
Saulėgražų lukštų briketai

Tokia 14 kg pakuotė Senukuose kainavo 12,99. Jei tikėti pardavėjų deklaruojamu kaloringumu 6500 kcal/kg, tuomet 1000 kcal kaina lygi 0,14 LTL.

Saulėgrąžų lukštų briketai tepa. Tad skirtingai nuo medžio ir šiaudų briketais užkūrimo procesas labiau murzinas. Tas tampa aktualu kai reikia rytais, prieš darbus, užkurti greitai ir su kuo mažiau dūmų.

Ar užsidegė lengvai? Nė per kur… su malkom paprasčiau – gali bent jau balanų pasiskaldyt prakurai. Lukštų briketai, nors ir laužosi, menka paguoda.

Įkūrimas: bandymas nr. 1 . Papūsk tu man į….

Saulėgražų lukštų briketų įkūrimas

Popierius sudegė ir tiek žinių. Minimaliai įkūrė vieną iš briketų, bet to nepakako.

Teko griebtis patikrinto metodo – beržo tošies ir balanų.

Įkūrimas: bandymas nr. 2 . Važiuojam.

Lukštų briketų sėkmingas įkūrimas
Įsikūrė, važiuojam.

Kūrenimosi procesas: 14 kg briketų realiai užpildė gal 1/3 pakuros tūrio (pačiu geriausiu atveju). Pardavėjai teigia, kad po 15-20 minučių briketai virst kaitriomis anglimis ir iiiiiilgai iiiiiilgai šildys namus. Iš tikro ne visai taip. Kad kaitrūs – taip – sistemoje vandenį užkaitino iki nustatytos ribos be problemų. Tiesa, po 30 minučių atidarius pakurą keli “vamzdeliai” vis dar liepsnojo, kiti jau anglėjo.

Ar kaitriau nei medžio pjuvenų briketai? Nepastebėjau, bet negaliu ir ginčytis.

Kiek užtruko? 14 kg briketų sudegė per 3,5 valandos + 1 valandą siurbliai sistemoje varinėjo įšildytą vandenį. Visai ne stebuklai, nors pasak briketų pardavėjųDUJU GENERACIJOS KATILUOSE TOKIUOSE KAIP ATMOSAS VIENAS KLIENTAS 200 KVADRATU NAMUI IŠNAUDOJA 2 POKUS PO 8kg PARAI. Čia man belieka pridurti – melagis melavo per tiltą važiavo, ratukai sugriuvo, briketai išbyrėjo ….

Pastebėta bėda: briketai sudegė, liko apie trečdalis masės žaižaruot. Katilo temperatūra krenta, bet to žaižaravimo akivaizdžiai nebepakanka tai temperatūrai nei palaikyt, nei pakelt. Geriausiu atveju – šiek tiek prilėtint kritimą.

———————————————

IŠVADOS
Kas patiko:
+ supakavimas maišuose: patogu pasičiupti ir atsinešti. Svoris 14 kg įveikiamas ir moterims ar silpnesnės sveikatos žmonėms (pvz. anglių prisisemt ar 25 kg maišus briketų tampyt sudėtingiau)

Kas nepatiko:

– Murzina. Kaip ilgai ilgai saulėgrąžas rankomis gliaudžius.
– Bendras naudingumas pirkėjui. Kas iš to jei staigiai kaitina, jei trumpiau dega? Mano atveju labiau pasiteisina mažiau kaitrus, tačiau ilgiau degantis kuras.
– Neįtikinusi propaganda trim degtukais 6 namus prišildyti.
– Kiek nejauku deginti aliejaus pramonės atliekas.

O šiaip, pamėginti verta. 12,99 LTL ne kažkas. Jei pasiteisins – naudokit į sveikatą (ir į šilumą). Mano sistemai  – nepasiteisino.18 responses to “Saulėgrąžų lukštų briketai. Nuotraukos, patirtis kūrenant, asmeninė nuomonė.”

 1. nb says:

  bandžiau ir aš. tie patys įspūdžiai, tik pirkau įpakuotus po 8 kg, celofane, todėl neišsitepiau.

  • taupykle says:

   Vakar kalbėjau su vienu katilines įrengiančiu žmogum – minėjo, kad kūrenant šitais lukštais vienam jo klientui sprogo katilas. Pasak jo – lukštai degdami išskiria kažkokias dujas. Kiek tiesos tame – nežinau, bet per katilinę nuskridę katilo durelės ir sugadinta katilinė – juokas menkas.

 2. zbignevas says:

  sproo katilas, nieko nuostabaus sitiems briketams nereikalingas praktiskai oro padavimas,ty kuo daugiau oro tuo didesne kaitra ir BUM. pas mane dega ir joku bedu,sausa,kaitra didele,patogu transportuot ir sandeliuot,nei kapojimo nei dziovinimo nei tampymo malku ar angliu. dedu pliusa ukraiinieciams, tik va kaina galetu but zemesne.

 3. Su Naujais metais! says:

  Turiu ir aš asmeninę patirtį, neseniai pas mus sprogo krosnis (kurenome saulėgrąžų biketais). Laimei krosnyje yra stiklas (keramika) (pečius liko sveikas) ir nieko nebuvo namuose tuo momentu, nes sprogo galingai. Sugadino priešais esančią sieną (smulkūs stiklo gabalai buvo įsismeigę į gipso kartoną bei vietomis sulaužė plastikinį plintusą), taip pat išmėtė plytą iš vienos valymo angos.

 4. Su Naujais metais! says:

  P.S. Saulegrazu briketus reikia kitaip i katila deti. Juos reikia paprastai deti, kaip jie pakuoteje yra (vienas prie kito eilemis), nereikia jokiu dideliu tarpu tarp ju (tam ir yra skyles juose). Sudedi briketus, padedi tarp poros apatiniu briketu sauso spirito ar kita ilgai deganti daikciuka ir viskas ok. Uzsidega gerai, rusena labai ilgai. Tik vat su dumais reikia atsargiai, kaip as jau parasiau…

 5. taupykle says:

  Kaimynas nusipirko šitų toną pabandymui. Jo nusiskundimai:

  1. Negali palikt lauke, nes briketus ėda pelės. Ir ne šiaip sau, o pasičepsėdamos ir nemažais kiekiais. Rytais gali su šiupeliu semt.

  2. Susinešus vidun, rūsyje pagavus drėgmės briketai pučiasi ir ima pelyti.

  3. Atmos DC 25 neatlaiko kaitros ir pradeda “šaudyt” spaudimą pro katilo galinę dalį, ten kur oro padavimo sklendė.

 6. Rimantas says:

  esu profesionalus fizikas.Pats taip pat kūrenu kieto kuro katilą ir židinį.Galiu teigti kad kuras kuris dega liepsna {malkos,įvairūs briketai ir tt} centrinio šildymo katilams netinkamas jau vien dėl to kad didžioji dalis šilumos kartu su liepsna išmetama į dangų.Dujų generacija neefektyvi nes tai sunkiai valdomas,otaip pat ir reguliuojamas procesas juolab kuro kaloringumo nedidina.minėtas kuras labiau tinka krosnims arba židiniams ir tik tiems įrenginiams kurie gali akumuliuoti su lipsna nešamą šilumą.Centrinio šildymo kieto kuro katilas geriausiai veiks kūrenamas akmens anglimi,kurios degimo produktas šiluma irbirūs pelenai.Kokybiška anglimi kūrenamas katilas negesinamas savaitę dvi,okartais ir mėnesį priklausomai nuo kuro kokybės.

  • Dalius says:

   Aš esu (beveik) profesionalus energetikas, ir tai ką tamsta čia parašė yra visiška netiesa.

   Moderniems kieto kuro katilams puikiai tinka tiek malkos tiek briketai. Jei pasidometumėte jų konstrukcija – liepsna niekada nepatenka į “kaminą”. Dumų “nuvedimo” ir šilumos “nėmimo” sistema surenka kartais daugiau energijos nei senovinėse krosnyse.

   Tiek krosnyse tiek židiniuose dažniausiai dūmai nueina tiesiai į kaminą.. dėl to, pagal jūsų teoriją jiems irgi netinka nei malkos nei briketai 🙂

   P.S. ir malkų degimo produktai.. šiluma ir pelenai 🙂 Tiesa, nedidelė dalis lakiųjų medžiagų išsiskiria.. bet jei yra antrinis oro padavimas tai ir jos sudega. A. tiesa. dar yra dūmai. Bet anglis irgi dūmyja. Beje, gal norit atspėti, kodėl atėjus “rusui” ir atsiradus pigiai angliai LT visi mediniai stogai masiškai rudyti pradėjo ?

 7. Povilas says:

  Sveiki,

  Matau, visi vargsta su uždegimu. Nusipirkit dujinį balionėlį/duju litavimo lempta. Anksčiau panašius, tik benzininius, naudodavo visokie santechnikai plastmasėm kaitint, toliui prilydyt.

  Dabar parduoda kompaktiškus, mažus, puslapyje http://www.senukai.lt galit rasti paieškoje įvedę “litavimo lempa” arba “oxy”.

  Pats “lituoklis” kainuoja apie 50 lt, balionelis viduj – 3-4 lt. Su uždegimu arba be (kaina, berods, ta pati). Metam man 3-4 balionėlių užtenka. Paprasta naudot, patogu, tinka tiek židiniui, tiek pečiui, tiek laužui: sumeti storas pliauskas, padarai tarp jų 7-8 mm tarpą, padegi iš apačios, dar pakaitini – ir voila !

  • taupyklė says:

   Povilai, pataisysiu, Seniuose 50 ltl yra be uždegimo, t.y. prisidegi atskirai degtukais. Šiaip kol žiemą sugraibai, spėja dujų pribėgt – gan nemaloni patirtis degant.

   Su uždegimu Oxy pirkau už 80 ltl. Brangus, bjaurybė.

   Šiaudų net su lietlempe neįdegsi – apsvyla kraštai, minimaliai padega ir tiek.

   Popierius + pagaliukai + lietlempė = liuks variantas. Tik ar neverta nusipirkt įdegtukų – tie plaušo gabaliukai išmirkyti parafine – įdegimas gaunasi ar 0,15 ltl. Pigiau.

 8. Dalius says:

  Ką gamintojai rašo apie kuro kaloringumą dažniausiai yra… melas. Apie tai dar pernai esu rašęs: http://dali.us/2010/laisvalaikis/apie-briketu-kaloringuma/

  Realiai pjuvenų briketai, bet kokios medienos gali turėti apie 4000 kcal. Malkos truputi mažiau (nes sausų malkų drėgnumas apie 20%, o gerų briketų apie 8%). Tiesa. malkas su briketais sunku lyginti, nes malkos apskaitomos pagal erdvinį tūrį, o briketai pagal svorį (o dega… svoris).

  • taupykle says:

   Daliau, šiame tinklaraštyje jau bandžiau lyginti malkas kubiniais metrais su briketų tonomis.
   Mano rezultatai – 4+ kūbai pošlapių malkų prilygsta 1 tonai briketų, kaip ir 2,7 kūbo sausų 20% malkų. Skaičiavau beržui.

   Briketų gamyboje įtariu mėgsta maišyti sutrūnijusius medžius. Svoris yra, tūris yra, nesiskiria nuo gerų, sumalti lengva, tik va šiluminė vertė minimali.

   • Dalius says:

    Jei kubas = ertmetris tuomet skaiciai panašūs į teisingus (šitam kompe neturiu lentelių su glaudinimo koeficientais). Aš pats šiuo metu deginu ąžuolą, bet ateity žadu su pušim maišyti.

    Dėl pūzrų manau klysti. sutrunyjusi mediena yra lengva. Ir LT kolkas neapsimoka žaisti su visokio brudo maišymu į briketus: mediena pas mus pigi. Nebent pripresuoja kokių nors priemaišų… pvz žemių ar smėlio (irgi ne specialiai). Bet tas turėtų jaustis pelenuose. Ir, kiek teko girdėti, retkarčiais drėgmė “nukrypsta” nuo normos.

    P.S. geriausi biketai yra pagaminti iš medžio žievės arba viršūnių. Geriausias masės/kaloringumo santykis.

    • taupykle says:

     Hmm, įdomu sužinoti.

     Kubu vadinu tvarkingai sukrautų malkų 1x1x1 m3. Nežinojau, kad geriausi briketai iš žievės ir viršūnių. Praktiškai gamybos atliekos sunaudojamos. Na, nebent žievę mulčui naudot.

 9. Aurelijus says:

  Saičiavau ir išbandžiau visokius kuro variantus, tame tarpe ir minėtus saulėgrąžų lukštų briketus. Pigiausiai gaunasi kūrentis malkomis ir anglimis, o visokie briketai, granulės, saulėgrąžos pabrangina kūrenimą DVIGUBAI. Aišku, “klapato” mažiau, bet už komfortą reikia mokėti.

  • taupykle says:

   Man asmeniškai apysausės malkos savo kaina už kiekį lygu medžio briketams. Tik kad briketų nereik džiovinti ir mažiau klapatos su jais.

 10. allc says:

  Sveiki, pritariu Rimantui,pats turiu katila duju generacijos principu,nesakyciau kad blogai,bet dar nemaciau normaliai pagaminto katilo, esu metalo technologas konstruktorius ir jau senai mastau kaip pagaminti efektyvesni katila,patiko usa gamybos vienas modelis ir dabar sau zadejau kopijuoti,bet pats geriausias plieninis katilas neprilygsta ketaus katilui pagal silumos palaikyma ir ilgaamziskuma 25m.tarnavimo laikas,man cekiska po 7m eksplotacijos teko virinti kaina 7t.lt 40kw mano projekto gamyboje duociau `10m garantija,dabartiniai gamint.pardavejai kiek duoda 1m garantija, netenkina.Taigi su plieniniu kol kas susilaikau, nebent jei kas uzsakytu, sau pereinu prie ketaus katilo, suradau gamintoja iki LT jisai sukainuos pns.6,5-7t.lt 40kw.isigysiu el.valdymo bloka,automatiskai valdomas anglies padavimas i pakura,t.t pasigaminsiu bunkeri ir kitka kas reikalinga,el.variklis su reduktoriumi apie 1500lt.na manau i 11-12t. isitekti, bet turesiu ilgaamzi katila,kaina pns.tokia pat kaip parsiduoda lt lenku DEFRO, bet bus spizius, o ne is plieno 6mm.vidines sieneles, jei kam idomu galiu parvesti ketaus katilu ir daugiau,arba pagaminti su visu valdimu. alltd.trade@gmail.c viena eksperimenta teko pagaminti buitinems patalpoms sildyti is samotiniu plytu katilas,silumokaitis is ruskiniu ketaus radiatoriu,duju generacijos principas,1,5m.dirba pasakiskai,geriausias variantas kam leidzia m2.jis gaunasi didesnis. sekmes

 11. Anonymous says:

  o kuo zvake kurent

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe: rss | email | twitter | +