Taupyklė @ Kur dingo pinigai? : Klaidžiojimas po finansų džiungles arba … ir protinga višta užpakalį išsidilgina

Įrašų mainai: Eitnė iš blog.premaman.lt dalinasi šeimyninio prekinimosi ir taupymo patirtimi

Viename iš įrašų apie vaikų auklėjimą ir mokymą taupumo įdėjau nuorodą į Eitnės tinkliaraštį. Komentaras po komentaro sutarėm apsikeisti po įrašą tinkliaraščiuose – aš parašau apie vaikus, o kolegė internautė pasidalina taupymo idėjomis ir šeimynine patirtimi.

Taigi, talpinu jos laišką žemiau, prašom negailėt ovacijų 😉

============================================

Kaip taupom svajonėms

Na, ką, kad jau atėjau į tokią temą svečio teisėmis, tai ir rašysiu apie taupymą. Mūsų šeima iš penkių asmenų – auginame tris vaikus – keturių Mildą, dviejų su puse Vaivą ir dviejų mėnesių sūnų Jorį. Surašysiu viską moters akimis, todėl mano nuomonė ir būdai, gal skirsis nuo daugelio skaitančių nuomonės, bet skirtinga nuomonė dar nereiškia neteisinga.

Vienas svarbiausių dalykų yra biudžeto planavimas. Juk jeigu šeimos balansas minusinis, tai nelabai yra ką ir skaičiuoti. Metų pradžioje visad susėdę suskaičiuojam ateinančius pinigų srautus (atlyginimai, vaikų pinigai, papildomas uždarbis ir t.t.) ir neišvengiamas išlaidas (paskola būstui, mokesčiai, automobilio išlaikymas, vaikų darželis ir auklė, draudimo įmokos, knygos, medicina ir t.t.). Visada susidarom skaičiuoklės failą, kuriame stengiamės, kuo smulkiau surašyti visas galimas išlaidas. Tai būtina, norint valdyti pinigų srautus ir optimizuoti išlaidas. Tie, kas net neįvaizduoja, kam leidžia pinigus turėtų padaryti tai, ką dariau ne vieną mėnesį: klijuoti visus čekius iš parduotuvių, kavinių ir t.t. Ten, kur negaudavau čekio – namie surašydavau sumas ir už ką jos išleistos. Kartais užtenka vien tokios kontrolės, kad suprastum išlaidų neracionalumą.  Pavyzdys, iš vieno tinklaraščio apie kavą degalinėse (linkas http://lietus.org/2008/03/09/coffee-time/).

Dabar, kadangi esu pogimdyvinėse atostogose, vienas iš uždavinių buvo sumažinti maisto išlaidas – pietaudavom ne namuose, apsipirkinėjom gana chaotiškai. Pradėjau nuo paprastų dalykų: savaitės meniu sudarymo ir pirkimo parduotuvėje pagal sąrašą. Sudarius meniu, nereikia pirkti produktų, kurių “gal prireiks”, o iš tikro pusė jų keliauja į šiukšlių dėžę, nes sugenda, kol jų prireikia. Tiesa, auginant vaikus, būtina į produktų sąrašą įtraukti gardumynus, nes vis tiek neišsiversi be retkarčiais duodamo saldainio. Ir dar vienas dalykas, skirtingos kainos – jei perki vištienos krūtinėlę, tai kilogramas jos kainuoja 21 litą, o visą atšaldytą viščiuką galima nupirkti už 10-14 litų ir pagamint maisto šeimynai bent du kartus. Aišku, neišsiverčiam be “užbėgimo” į parduotuvę, nes pieno savaitei nenusipirksi. Tačiau perkant pagal sąrašą galima ramiai praeiti pro visokias “pagundas” – akcijas atrakcijas. Neturiu omeny nuolaidos skalbikliams ar indaplovės tabletėms, nes jos negenda ir vis tiek yra suplanuotas pirkinys, tokias akcijas dažniausiai pasitikrinu internete ir jau einame konkrečiai žinodami. Vyras nešasi pietus į darbą, nes vis tiek nesudėtinga padaryt vakarienei viena porcija daugiau negu reikia vakarienei.

Jeigu yra iš kur gauti ekologiškų daržovių, žalių prieskonių (krapų, petražolių) ir uogų, tada apsimoka jų susišaldyti. Mažiukus augindama, visad šaldau cukinijas, moliūgus iš tėvų ūkio. Svarbiausia, pasidalinti nedidukėmis porcijomis, kad išėmus viską sunaudotum. Juk geriau paimti kelis mažus pakelius, negu išsiimti kelis šaukštus iš didelio pakio ir likusius produktus išmesti.

Ne veltui paminėjau indaplovę. Nežinau, kiek ji taupo vandens, bet kad taupo laiką ir šeimos nervus – tai faktas. Be to galiu pasakyti, kad paprastos indaplovių tabletės išplauna lygiai taip pat gerai kaip 100 viename. O besidomėdama ekologija – net perlaužiu tą tabletę pusiau. Taip mažiau teršiu gamtą,  valgom iš labiau išskalautų indų (nelieka to miltelių jausmo ant lėkštės) ir rečiau perku tabletes indaplovei.

Galiu pasakyti, kad skaičiuodami, sugebėjome penkių procentų tikslumu sudaryti būsto įsirengimo sąmatą, o tam tereikia padaryti tai, ką daro septintokai darydami projektus – pasidaryti planą, pasitikrinti daiktų ir paslaugų įkainius

Ir dar, taupyti, nereiškia, kad perki prasčiausius produktus, negali sau leisti turėti gražią rankinę ar papuošalą. Moterys turi jaustis gerai. Prisimenu viena klientė pasakojo tokį taupymo būdą: vyras jai duodavo tik maistpinigius. O gerų dalykų norisi visoms. Tai ji sako, perku ne kilogramą, o 800 g pomidorų. Vyrui tas pats, kiek aš jų supjaustau, o man lieka pinigų lūpų dažams. Taigi, išmintinga moteris visad sugalvos kaip prasimanyt pinigų.

Tiesa, mes netaupom “juodai dienai”, nes mėgstu sakyti, ko tikiesi, tą ir turi. Taigi taupom svajonėms – didelėms ir mažoms.

Eitnė



2 responses to “Įrašų mainai: Eitnė iš blog.premaman.lt dalinasi šeimyninio prekinimosi ir taupymo patirtimi”

  1. sunius says:

    man patiko… 🙂

    lengvas, paprastas pamastymas… be rūpesčių, bet nervinimosi… taip, kaip yra…

  2. […] 2009 metų vasarą rašiau apie šeimyninio prekinimosi ypatumus. Visas tekstas pas Kęstutį taupykle.blogr.lt. Pastebėjau, kad per beveik porą metų (tada Joriui buvo pora mėnesių, o dabar jau turime […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe: rss | email | twitter | +